Подготовка к ВНО по украинскому языку и литературе – это не только повторение правил правописания и анализ произведений художественной литературы, а и наработка умений высказывать собственные мысли и навыков оформлять их на письме.
Наши преподаватели знают, как научить писать сочинение, чтобы получить более высокие баллы на экзамене. Этот вид творчества интересный и совсем нетрудный, особенно когда еще и предоставляется возможность свои умения продемонстрировать другим.
Слушатели Летней школы тоже учатся писать сочинения, а потом зачитывают их своим одногруппникам. На этот раз была задана тема: «Согласны ли Вы с мнением о том, что под лежачий камень вода не течет, или Что нужно делать, чтобы стать успешным человеком».
(доступно только по-украински)
Журавель Михайло:
«Отже, наше життя – це ріка. Та як камінь перекриває течію річки, так і ми, якщо не будемо йти до поставлених цілей, не досягнемо успіху. Зараз ми знаходимося на початку річки і нам потрібно вчитися, щоб потім досягти чогось. Тому потрібно прибирати камінь-перешкоди, щоб вода наших досягнень текла далі у вічність».
Глуміліна Марія:
«На мою думку, основний смисл буття людства в тому, щоб звертатись до минулого, не повторювати власних помилок. Усе життя ми озираємось назад, щоб пригадати все те хороше або погане, що було колись, і ставимо перед собою ціль – зробити так, щоб кращого було якомога більше, а найгіршого менше.
Наведу приклад з власного життя. Я займаюсь тенісом, і перше досягнення мені далося дуже важко. Це було четверте місце на змаганнях, але я добре запам’ятала ті відчуття. Мені не сподобалось програвати, і у подальшому житті ці відчуття допомагають мені знову й знову йти до перемоги й здобувати її. Тому я втримую перше місце у кожному конкурсі».
Майструк Вероніка:
«Я хочу сказати, що не можна сидіти і чекати, доки успіх прийде до тебе – треба діяти. Треба кожного ранку підніматися та йти в бій, у прямому та в переносному значенні цього словосполучення. Необхідно боротися зі своїми страхами, своєю лінню і невпевненістю, бо успіх, перш за все, приходить до впевнених у собі, цілеспрямованих і працьовитих людей».
Ковалевська Дар’я:
«Моє переконання ґрунтується на тому, що якщо сидітимеш та нарікатимеш на свою долю, то нічогісінько не зміниться. Саме тому треба виборювати своє щасливе майбутнє. Найкращою ілюстрацією такого світогляду є вічний революціонер, зображуваний Іваном Франком у вірші “Гімн”».
Іл’яшенко Альона:
Я вважаю, що вислів “Під лежачий камінь вода не тече” є правильним. Цей вислів тлумачиться так: той, хто нічого не робить, нічого не здобуде. За моїм переконанням, щоб не стати “лежачим каменем”, треба йти до своєї мети, незважаючи ні на що. Моя мета – стати дипломатом. Хоча це прозвучить самокритично, але в мене не достатньо знань для цієї професії. Незважаючи на це, я досягну вершини мистецтва ведення дипломатичних переговорів і здобуду визнання Найкращого Дипломата України».
Бовсунівська Аліна:
«Отже, підіб’ємо підсумки. Щоб у майбутньому виконувати улюблену роботу, здобувати професію, необхідно нам сьогодні вчитись, знайти в собі талант і здібності, розвивати їх, виробляти волю і характер, доводити почату справу до кінця. Братись за будь-яку справу, пробувати себе в усьому і працювати, працювати і ще раз працювати…»
Шевчук Марія:
«Моє переконання ґрунтується на тому, що в будь-якому разі на людину діє фатум. Саме він, певне, “камінь точить”. Скарбниця української літератури дає яскравий приклад щодо порушеної проблеми, а саме: розглянемо твір Олекса Стороженка “Скарб”. Головний герой оповідання – Павлусь Лежань. Цитуючи матір, яка пророкувала: “…Як Бог милосердний пошле йому щастя, то без нас житиме ще лучче, як теперечки!” Саме в Павлуся завжди був найкращий урожай, приплід худоби, хоча сам хлопець і рукою не поворухнув задля таких успіхів. Життя дає нам багато прикладів подібної поведінки людей, яким, зазвичай, заздрять, не розуміючи того, чи є вони, насправді, щасливими».
Манжура Анна:
«Народна мудрість має величезний вплив на усвідомлення власних недоліків і стимулює нас шукати шляхи позбавлення цих негативних рис та до загального самовдосконалення. На моє переконання, більшість прислів’їв та приказок є правдивими, зокрема й твердження, що під лежачий камінь вода не тече. На користь моєї думки можу навести такий аргумент: успіх приходить лише до тих людей, що не бояться діяти та змінювати несприятливі обставини, скеровуючи їх на власну користь».
Кушаков Олександр:
«Я розповім про випадок, який трапився в моєму колективі. Я займаюся дзюдо. У нас тренується хлопець з національної збірної України. Він виграв змагання і вирішив після перемоги більше не тренуватися, зазнався, бо був упевнений в тому, що й надалі перемагатиме. А був інший хлопець, у якого не виходило боротися, не складалося, він ніяк не міг стати переможцем на змаганнях. Минув рік, настав час змагань. Упродовж року хлопець, що не виграв жодного змагання, наполегливо тренувався. Як результат, хлопці помінялися місцями. Ледащий – програв, а трудолюбивий – виграв. Так і в житті: треба працювати і ще раз працювати. Тільки тоді людина досягне успіху».
Нижник Владислав:
«Під лежачий камінь вода не тече – я розумію це прислів’я так, що кожна людина має свою долю, своє життя, яке завдяки великій праці можна змінити на краще. Але, як на мене, суть в іншому. Зміни відбуваються у свідомості людей, тих, які хочуть та прагнуть змінити свої життя. Перед кожною людиною постає питання вибору: вирішити цю проблему, змінюючи те чи інше, або опустивши руки, скотитися на дно системної та тотальної багнюки, яка засмоктує все глибше й глибше».
Євтушенко Катерина:
«Яскравим прикладом є байка “Бджола та Шершень” Григорія Сковороди. Бджола постає в образі працьовитої людини, а Шершень відображає ліниву людину. Люди, які захоплені своєю улюбленою справою, хочуть дізнаватися більше нового та досягати успіхів, у більшості випадків вони стають відомими. А люди ліниві, непрацьовиті, котрі не знають, чого вони хочуть від життя, так і залишаються “шершнями”. Існує низка причин, через які люди не в змозі зробити те, що їм насправді до вподоби. Наприклад, відсутність сім’ї, грошей, проблеми зі здоров’ям. Та вони мають велике бажання та готові на все заради досягнення мети і досягають її».
Довбня Єлизавета:
«Три роки тому я мріяла вступити до ліцею, і це було моєю найголовнішою метою. Тож я почала займатися щодня, виконувати всі домашні завдання, ходити до репетитора і, так, звісно, це було важко, але в результаті я досягла того, про що мріяла. У висновку хочу сказати, що все в цьому житті залежить від нас самих. Люди, вочевидь, самі повинні вирішувати – хочу жити краще – маю для цього щось робити або “чекати у моря погоди” і потім ненавидіти весь світ і всіх у світі за те, що життя чомусь складається не так, як хотілось би. Наше життя залежить тільки від нас».
Сакада Марія:
«Одним із моїх улюблених прислів’їв є таке “Під лежачий камінь вода не тече”. Сенс цієї народної мудрості полягає в тому, що людина, яка нічого не робить для успіху, не отримає нічого. Якщо ти бажаєш чогось, то це потрібно тільки тобі в першу чергу. Можна навести такий приклад з літературі: один з персонажів роману Панаса Мирного “Хіба ревуть воли, як ясла повні?” Грицько – сирота, який нічого не мав, та, попри все, він досягнув успіху, створив родину, мав роботу й домівку. Та якщо б він цього не хотів, міг би, як Чіпка пропити свої гроші і майно».
Робота Людмила:
«Справді, якщо людина робить все, що в її силах, задля того щоб мрія стала реальністю, вона обов’язково досягне своєї мети. Наприклад, значною особою для історії Київської Русі був князь Володимир Мономах. Йому вдалось зосередити у своїх руках три четверті українських земель, здійснити величезну кількість походів та укріпити становище Київської Русі. Але не всі люди вважають, що для досягнення мети потрібно плідно, старанно та довго працювати».
Дорошенко Мальва:
«Хочу навести приклад з мого життя. Мій одногрупник Влад брав участь у різноманітних конкурсах, змаганнях, писав роботу-захист до МАНу. Він неодноразово перемагав, захищаючи честь нашого ліцею, виграв місце на Всеукраїнському етапі МАН, був особисто нагороджений Президентом України за високі досягнення, виграв грант на навчання за кордоном. Але цього списку заслуг не було б, якби не постійна наполеглива праця й натхнення».
Ящук Наталія:
Людина, яка ціною власних старань, отримує заслужені плоди своєї праці, дуже цінується. Переконливим прикладом, стосовно цього аргументу є Іван Дідух – головний герой новели Василя Стефаника “Камінний хрест”. Іван, отримавши в спадщину “букату горба”, маючи лише одного коня і малий візок, тяжко працював. Усі люди в селі запам’ятали чоловіка ґаздою. Хоч Іван мав у своїх володіннях лише щонайгіршого горба, врожай добував на ньому добрий. У селі його ще називали Переломним, адже він не жалкував власного здоров’я, трудився. Як можна побачити, працьовита людина, користується повагою та шаною в людей».
Саргсян Едгар:
«Навіть без вищої освіти можна здобути успіху, треба лише намагатися. Стівен Джобс, яскравий приклад того, як людина без вищої освіти може стати мільярдером. У 22роки він створив свою компанію, котра коштувала 500 доларів. Зараз же вона коштує 80 мільярдів, що робить її найбагатшою у світі. Своїми думками, інноваціями, зусиллями Стів створив багатомільярдну імперію, тим самим увінчав своє ім’я в історії людства назавжди. Необхідно мати мету, упевненість, упертість, бажання, бути працьовитим – саме це допоможе людині досягти успіху».
Баранов Олександр:
«Наш народ – терплячий та пасивний, але зрештою, останні роки нас змінили. Я вважаю, що люди втомилися від усього того, що їм кажуть, що їм робити, від “дороговказів”, і ми поступово знаходимо шляхи вирішення проблем свого життя. Також я думаю що зміни відбуваються у свідомості людей, тих, які бажають і намагаються щось змінити в житті, те, що їх не влаштовує».