Пішохідна екскурсія Стародавнім Києвом

IMG_2161

9 червня слухачі Літньої школи підготовчого відділення мали нагоду стати учасниками пішохідної екскурсії Стародавнім Києвом, яку проводив кандидат історичних наук, доцент кафедри Центральної і Східної Європи історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Руккас Андрій Олегович.

Такі екскурсії проводяться на підготовчому відділенні регулярно, їхня мета – сприяти кращому засвоєнню навчального матеріалу з історії України, ознайомитися з найдавнішими архітектурними пам’ятками та вміти розпізнавати їх зображення під час складання ЗНО.

IMG_2134Розпочалася екскурсія від символу Києва – Золотих воріт, пам’ятки оборонної архітектури Київської Русі ХІ століття. Свою назву вони одержали за аналогією із Золотими воротами в Константинополі. Цей в’їзд до міста був парадним, а отже, й найбільш важливим, через ці ворота прибували посли інших держав, найважливіші гості князя. Це так зване Місто Ярослава – частина Давнього Києва, що розташована на Старокиївський горі за часів князювання Ярослава Мудрого. У центрі Міста Ярослава стояв Софійський собор – ансамбль пам’яток вітчизняного зодчества XI-XVIII століть.

Від Міста Ярослава екскурсанти перейшли до Міста Володимира, збудованого під час князювання Володимира Великого в кінці Х ст. Місто в давнину було обнесене земляним валом та ровом, які пролягали вздовж північних схилів Старокиївської гори на схід до урвища в районі сучасного фунікулера далі повертали на південь по теперішній Михайлівській площі в напрямку вулиці Великої Житомирської та простягалися вздовж її правого боку до Гончарного яру (урочище Гончарі).

Завершилася екскурсія переходом до Міста Ізяслава. Це умовна назва історичного району Давнього Києва, який містився на Михайлівській горі (тепер парк «Володимирська гірка»), окрасою якого став Михайлівський Золотоверхий собор, споруджений у 1108–1113 роках онуком Ярослава Мудрого київським князем Святополком Ізяславичем.

Екскурсантам було цікаво зануритися в тогочасні події, на мить відчути себе одночасно і в минулому, і в сучасному, уявити, що на місці сучасного мегаполісу колись були поля й пасовища.

Здавалося, пройшли не таку й велику відстань, а вражень та інформації здобули на все життя!

Текст: Олена Сапожнікова
Фото: Тетяна Загороднюк

IMG_2159Своїми враженнями поділилася Анастасія Семенюк

«Нема рації витрачати суботній ранок», – так вирішили майже всі слухачі Літньої школи і зібралися на екскурсію по Стародавньому Києву, на яку запросив доцент історичного факультету Андрій Олегович Руккас. Нас супроводжувала улюблений викладач історії Тетяна Станіславівна Загороднюк, яка дуже хвилювалася, щоб ніхто не перегрівся на сонечку.

Завдяки високій майстерності Андрія Олеговича, ми справді поринули в часи, коли головною вулицею міста була Володимирська, замість музею історії України – Княжий палац і Десятинна церква. А на місці Університету Шевченка – лук, на якому випасали худобу. Нині жовта будівля філологічного інституту, а в минулому – Київська гімназія № 1, яку закінчив Михайло Булгаков, будинок учителя, у якому засідала Центральна Рада, приймаючи Універсали. Іншими словами, це дім, де народжувалася українська незалежність. Проходили повз Оперний театр, де в 1911 році одного рокового дня випускник Університету Святого Володимира застрелив прем’єр-міністра Росії Столипіна. Іще ми були здивовані тим, що Благовіщенська церква, яка є частиною Золотих воріт і яку не зруйнувала, а навпаки, відбудувала радянська влада. Було ще багато чого цікавого, що навіть спека не завадила насолодитися розповідями. Це був один з найкращих ранків суботи».

IMG_2125 IMG_2132 IMG_2136 IMG_2140 IMG_2141 IMG_2144 IMG_2147 IMG_2165 IMG_2168 IMG_2182 IMG_2187 IMG_2191 IMG_2192 IMG_2198