Відбулася презентація цікавих хімічних дослідів для слухачів суботньої форми навчання

DSC_0527У суботу, 12-го грудня, на занятті з хімії для слухачів підготовчого відділення Університету відбулася демонстрація цікавих дослідів, що ілюструють деякі хімічні реакції згідно з програмою курсу. Таке наочне підтвердження теоретичного матеріалу допомагає краще засвоїти та запам’ятати інформацію, а головне, демонструє, що хімія – це дуже цікава, кольорова та жива наука!

Демонстрацію реакцій організувала викладач Грабчук Галина Петрівна за допомогою своїх колег, співробітників Інституту високих технологій – Гринь Світлани Валеріївни та Синюгіної Агнеси Тарасівни.

Слухачі переконалися, що перманганат калію KMnO4 ыз сульфітом натрію Na2SO3 може в результаті реакції дати різні продукти залежно від середовища (кислого, нейтрального або лужного), та й не просто різні продукти, а радикальну зміну забарвлення розчину після реакції.

Слухачам демонструвалося утворення кисню в результаті взаємодії того ж перманганату калію (сильний окисник) із пероксидом водню, котрий в такій реакції виступає відновником:

5H2O–12 + 2KMn+7O4 + 3H2SO4 = 5O02 + 2Mn+2SO4 + K2SO4 + 8H2O.

Кількість кисню, що виділяється, можна було оцінити наочно, якщо до реакції додати в розчин трішки рідкого мила чи іншого піноутворювача.

Також можна було побачити дуже цікаву і красиву реакцію Білоусова-Жаботинського, котру ще називають «хімічним годинником». Під час цієї коливальної реакції відбувається близько 80-и різних процесів, хімічне підґрунтя яких зміна ступеню окислення заліза Fe (+2)↔(+3) і відповідно кольору реакційної суміші з яскраво-червоного на насичено синій і навпаки. Період коливань (зміни кольору) для цих концентрацій реагентів завжди однаковий і, таким чином, за допомогою цієї реакції можна вимірювати час.

Далі слухачі спостерігали, як деякі органічні барвники (люмінори) можуть флуоресціювати у розчині. Наприклад, одним із перших застосувань у XIX ст. одного з них – флуоресцеїну –було фарбування води в річках для відстеження напрямку потоку. Зараз його застосовують для відстежень витоків трубопроводів.

І наостанок – «хімічна кров» або штучний поріз. Експеримент досить простий. Штучна кров утворюється при реакції хлориду заліза (ІІІ) і тіоціанату калію. Тіоціанат калію – безбарвна речовина, яку можна непомітно нанести на шкіру. При дотику розчину хлориду заліза до руки, на якій присутній навіть у мізерній кількості тіоціанат калію, відразу утворюється яскраво червона речовина – тіоціанат заліза, котра на вигляд дуже сильно нагадує кров.

FeCl3 + 6KSCN → K3[Fe(SCN)6] + 3KCl

Текст: Галина Грабчук
Фото: Вікторія Грицун

DSC_0500 DSC_0494 DSC_0520 DSC_0508 DSC_0505 DSC_0532 DSC_0536 DSC_0491 DSC_0489