Пішохідна екскурсія з Андрієм Руккасом

IMG_20161028_154809772

28 жовтня та 3 листопада слухачі денної, вечірньої та суботньої форм навчання підготовчого відділення Київського національного університету імені Тараса Шевченка мали нагоду стати учасниками пішохідної екскурсії стародавнім Києвом, яку проводив кандидат історичних наук, доцент кафедри історії слов’ян історичного факультету Руккас Андрій Олегович.

VHtZ23I4D-YПодібні навчальні екскурсії проводяться на підготовчому відділенні регулярно, їхня мета – сприяти кращому засвоєнню навчального матеріалу з історії, ознайомитися з найдавнішими архітектурними пам’ятками.

Розпочалася екскурсія від символу Києва – Золотих воріт, пам’ятки оборонної архітектури Київської Русі ХІ століття. Свою назву вони одержали за аналогією із Золотими воротами в Константинополі. Цей в’їзд до міста був парадним, а отже, й найбільш важливим, через ці ворота прибували посли інших держав, найважливіші гості князя. Це так зване «місто Ярослава» – частина давнього Києва, що розташована на Старокиївський горі за часів князювання Ярослава Мудрого. У центрі міста Ярослава стояв Софійський собор – чудовий ансамбль пам’яток вітчизняного зодчества XI-XVIII століть.

Від «міста Ярослава» екскурсанти перейшли до «міста Володимира», збудованого під час князювання Володимира Великого в кінці Х ст. Місто в давнину було обнесене земляним валом та ровом, які пролягали вздовж північних схилів Старокиївської гори на схід до урвища в районі сучасного фунікулера далі повертали на південь по теперішній Михайлівській площі в напрямку вулиці Великої Житомирської та простягалися вздовж її правого боку до Гончарного яру (урочище Гончарі).

Завершилася екскурсія переходом до «міста Ізяслава». Це умовна назва історичного району давнього Києва, який містився на Михайлівській горі (тепер парк «Володимирська гірка»), окрасою якого став Михайлівський золотоверхий собор, споруджений у 1108–1113 роках онуком Ярослава Мудрого київським князем Святополком Ізяславичем.

Екскурсантам було цікаво зануритися в тогочасні події, на мить відчути себе одночасно і в минулому, і в сучасному, уявити, що на місці сучасного мегаполісу колись були поля й пасовища.

Текст: Світлана Вакульчук

Наші слухачі поділилися враженнями від побаченого:

UbfjsUKWPRs

Юлія Хмельницька, слухачка вечірньої форми навчання ПВ

«Щойно ми повернулися з екскурсії по Києву. Хочеться поділитися враженнями, допоки вони свіжі.
Оскільки ми були в тих місцях, які зазначено в програмі з історії України і які треба розпізнавати на іспиті ЗНО, можна зробити висновок, що екскурсія була не тільки розважальна, але й пізнавальна та корисна. Найчастіше, на іспиті ці споруди показано з незвичного нам ракурсу, тому дуже важливо було побачити їх на власні очі.
Викладач історії Руккас Андрій Олегович сам склав програму екскурсії й був нашим екскурсоводом. На моє здивування, нас було дуже багато, незважаючи на холодну й вітряну погоду. Добре, що абітурієнти зацікавлені в навчанні, хочуть гарно скласти ЗНО й дізнатися історію рідного міста.
Я народилася в Києві і думала, що достатньо знаю про визначні місця, проте багато нового з історії нашої столиці я відкрила для себе саме сьогодні. Усі учні підготовчого відділення слухали Андрія Олеговича буквально з відкритим ротом. Екскурсія почалася біля Золотих воріт. Ми мали змогу побачити Собор святої Софії з усіх сторін, фундаменти Десятинної церкви, палаців ХІ-ХІІ століття, місця де стояли зруйновані церкви та багато іншого.
Сьогоднішній день пройшов з великою користю. Я ані трішечки не жалкую, що цей час провела із цікавими людьми. адже вчитися треба у будь-якому віці.
Тому раджу проводити свій вільний час не лежачи на дивані, а з користю, відвідуючи такі екскурсії».

JJLehdrVjvc

Єлизавета Плангеу, слухачка вечірньої форми навчання ПВ

3 листопада у слухачів підготовчого відділення університету імені Тараса Шевченка була чудова можливість здійснити захопливу та неймовірно цікаву подорож по Древньому Києву, відвідати пам`ятники архітектури, які потрібно хоча б один раз побачити кожному жителю Києва. Екскурсію проводив Руккас Андрій Олегович – доцент кафедри історії слов`ян історичного факультету.
Наша подорож почалася з Золотих воріт – унікальної споруди часів Київської Русі, яка була побудована за наказом Ярослава Мудрого і яка слугувала в оборонній системі міста. За час правління князя Київська Русь досягла небувалого розквіту. Бронзова фігура зображена з макетом Софійського собору в руках, його погляд спрямований туди, де тепер стоїть собор, який ми відвідали. Саме він був у давнину громадським і культурним центром держави. Тут відбувалися церемонії коронування князів на київський престол, прийоми іноземних послів, збиралося київське віче й де велося літописання і була створена Ярославом Мудрим перша відома в Стародавній Русі бібліотека, яка, на жаль, не збереглася до наших часів. Але архітектура і настінні розписи, які пережили напади і революції, дають можливість ознайомитися з художніми цінностями Києва.
edyAKn-mhUQНедалеко стоїть Михайлівський собор на краю Старокиївської гори. Цікаво було дізнатися, що при його будівництві вперше на Київській Русі купол було позолочено. Саме за це він і отримав назву Золотоверхого.

Закінчилася ця цікава екскурсія на Михайлівській площі, де розташований один з найвідоміших пам’ятників Києва, присвячений княгині Ользі, Апостолу Андрію, Кирилу і Мефодію. Особисто мені подобається найбільше те, що робота виконана з красивого білого мармуру. Завдяки використанню цього матеріалу, фігури виглядають дуже красиво й ефектно!
Завдяки цій подорожі слухачі дізналися багато цікавих фактів про архітектурні пам`ятники Києва, змогли ненадовго перенестися в часи минулого та простежити, як розвивалася архітектура та культура серця нашої Батьківщини. Ця екскурсія допоможе випускникам під час складання ЗНО з історії України».

d4EyNA0T2yo

IMG_20161028_162859858