Екскурсія місцями Древнього Києва

DSC_0178

Цієї суботи, 17 червня, слухачі літньої школи зібралися біля Червоного корпусу Університету, щоб здійснити пішохідну оглядову екскурсію Києвом. Найвідомішими та найяскравішими місцями нашої столиці майбутніх студентів провів кандидат історичних наук, доцент кафедри історії стародавнього світу та середніх віків історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Юрій Гоман.

DSC_0180Українській столиці понад 1500 років, і вже за це її варто відвідати не тільки гостям нашого міста, а й киянам.

Знайомство з містом екскурсанти розпочали від Червоного корпусу Київського університету, що його було зведено в стилі класицизму через кілька років після заснування навчального закладу за проектом італійського архітектора Вікентія Беретті. Червоний фасад, чорні деталі на колонах і карнизі збігаються з кольорами стрічки ордену св. Володимира, ім’я якого за часів Російської імперії носив університет.

Навпроти – велелюдний міський парк з монументом великому українському поету Тарасу Шевченку, у ті далекі часи – Миколаївський сад з пам’ятником царю Миколі І, знесеного більшовиками в 1920 році.

IMG_20170617_122721Далі маршрут пролягав вулицею Володимирською повз Жовтий корпус, зведений сином Вікентія Беретті Олександром, у стінах якого нині розташувався Інститут філології.

Увагу екскурсантів привернув Будинок вчителя, біля фасаду якого – пам’ятник першому голові української держави в 1917 – 1918 рр. Михайлу Грушевському. Саме в цьому будинку збирався в революційні роки уряд України − Центральна Рада.

Кварталом вище – Національна опера України. Нинішню будівлю було збудовано на початку ХХ ст., і хоча будівництво критикували сучасники, нині Оперний театр є однією з головних визначних пам’яток київського центру. Біля – пам’ятник Миколі Лисенку, громадському діячу, основоположнику української класичної музики, автору опер «Тарас Бульба», «Наталка Полтавка», на перегляд останньої наші слухачі ходили на початку занять в Літній школі.

IMG_20170617_125547Далі маршрут екскурсії пролягав повз Золотих воріт − колишнього парадного в’їзду до Києва. Могутня бойова башта підноситься над церквою Благовіщеня, шедевра давньоруської архітектури та фортифікації. Місто жодного разу не було взяте з цього боку, навіть хан Батий не пробував брати місто через них. Завдяки реставраторам ми можемо побачити, якими були Золоті ворота в XI столітті.

Звідси починається Верхнє Місто − колиска княжого Києва, його духовний центр. На найвищій точці Верхнього Міста розташувався Софійський собор – головна святиня Русі, архітектурна перлина ХІ ст., славна своїми мозаїками та фресками. Будівництво собору, усупереч офіційній версії, за словами Юрія Гомана, заклав ще Володимир Великий, а завершив Ярослав Мудрий.

На Софійській площі знаходиться могила патріарха УПЦ КП Володимира, похованого в «чорний вівторок» 18 липня 1995 р. після жорстокого зіткнення вірян з міліцією. Екскурсанти також оглянули пам’ятник Богдану Хмельницькому.

IMG_20170617_131626Ансамбль Софійського собору перегукується з Михайлівським Золотоверхим монастирем. Його позолочені куполи прикрашено фігурою покровителя Києва − Архангела Михаїла. Під час силового розгону Євромайдану в ніч на 30 листопада 2013 року частина людей, яка втекла від підрозділу міліції «Беркут», знайшла порятунок на території Михайлівського Золотоверхого монастиря.

Перед монастирем оглянули площу з пам’ятником першій християнці-правительці Русі − княгині Ользі.

Поруч ніби летить Андріївська церква, шедевр бароко архітектора Растреллі. Біля неї – пам’ятник улюбленим героям фільму «За двома зайцями» Проні Прокопівні та Голохвастову.

Побувавши в самому «серці» княжого Києва, екскурсанти здійснили спуск Андріївським узвозом до низинної частини історичного міста, стародавнього району ремісників і річковиків, Подолу.

Яскрава сонячна погода сприяла проведенню цікавої та пізнавальної екскурсії. Сподіваємося, що такі заходи розвиватимуть наших слухачів усебічно, сприятимуть їхній профорієнтації та вибору навчального закладу.

Текст: Олена Сапожнікова
Фото: Марина Ребенко

IMG_20170617_134109 DSC_0176 DSC_0184 IMG_20170617_120924 IMG_20170617_120936 IMG_20170617_122721 IMG_20170617_123106 IMG_20170617_140953

IMG_20170617_140246